Συγχαρητήρια στους μαθητές της ΣΤ2 τάξης για την συμμέτοχή τους στον Περιφερειακό Διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε στις 4-Μαρτίου-2017 στην Καλαμάτα, παρουσιάζοντας το έργο τους που είχε θέμα «το Έξυπνο αυτοκίνητο που παρκάρει αυτόματα».

Αν και η ομάδα μας σε σύνολο 22 δημοτικών που είχαν πάρει μέρος δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση, μόνο θετικά πλεονεκτήματα θα μπορούσε να προσκομίσει. Αρχικά έμαθαν να επικοινωνούν και να συνεργάζονται με σκοπό τη δημιουργική επίλυση ποικίλων προβλημάτων, την ανακαλυπτική - διερευνητική μάθηση, τη δημιουργική εμπλοκή των εκπαιδευόμενων στην ανακάλυψη της λύσης, κάνοντας χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας. Εκτός των άλλων έδωσε τη δυνατότητα σε όλους τους συμμετέχοντες να αποκτήσουν εμπειρίες, γνώσεις και δεξιότητες μέσα από τη διαδικασία επίλυσης προβλημάτων που απαιτούν διεπιστημονική προσέγγιση.

Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της ΣΤ τάξης που είδαν από αρχή σοβαρά το όλο θέμα και έδειξαν ζήλο και ενθουσιασμό στο να χρησιμοποιούν τα δικά τους lego τουβλάκια και να τα προγραμματίζουν στο προγραμματιστικό περιβάλλον scratch. Στο όλο ταξίδι μας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων με την οικονομική και ηθική τους υποστήριξη καθώς και τον Διευθυντή του σχολείου μας Μεϊμέτη Παρασκευά για την όλη υποστήριξη.