Το μάθημα της Πληροφορικής ως ξεχωριστό γνωστικό αντικείμενο στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση με το όνομα «ΤΠΕ - Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών» έχει ως αποτέλεσμα τον εξοπλισμό και τη δημιουργία εργαστηρίου με δέκα (10) φορητούς υπολογιστές, έναν κεντρικό σταθερό υπολογιστή και έναν βίντεο-προβολέα.

Στο εργαστήριο οι μαθητές μπορούν να κάνουν πρακτική εξάσκηση με βιωματικό τρόπο και να αποθηκεύουν τις εργασίες στους αντίστοιχους λογαριασμούς χρηστών που έχουν δημιουργηθεί. Επίσης μπορούν να εργαστούν στους υπολογιστές, είτε ατομικά, είτε κατά ζεύγη, έχοντας στη διάθεσή τους πολλά χρήσιμα εκπαιδευτικά προγράμματα και Ίντερνετ.

Τέλος στο εσωτερικό του σχολείου είναι διαθέσιμο και ασύρματο και ενσύρματο δίκτυο που μπορεί να αξιοποιηθεί από τους μεμονωμένους υπολογιστές που υπάρχουν στις αίθουσες διδασκαλίας.

Παρακάτω παρουσιάζονται φωτογραφίες του εργαστηρίου μας.