Το Διδακτικό ωράριο και το Ωρολόγιο Πρόγραμμα ρυθμίζεται από το Υπουργείο Παιδείας. Το Σχολείο μας κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2016-17 ανήκει στο Ενιαίο Τύπο Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου και ως εκ τούτου η ώρα έναρξης των μαθημάτων της πρωινής ζώνης είναι 8:00 και η ώρα λήξης 13:15 μμ. Αντίστοιχα το Ολοήμερο λειτουργεί από τις 13:15 μμ και λήγει στις 16:00 μμ.

Η είσοδος του σχολείου ανοίγει από τους εφημερεύοντες στις 8:00 πμ και κλείνει με την αποχώρησης και του τελευταίου μαθητή, η οποία ολοκληρώνεται το αργότερα στις 13:20. Οι δάσκαλοι εφημερίας έχουν αποκλειστικά την ευθύνη της ασφαλούς αποχώρησης των μαθητών καθώς και την απαγόρευση της εισόδου σε οποιονδήποτε στο χώρο του σχολείου. Σύμφωνα με τη σχολική νομοθεσία, μετά το τέλος του διδακτικού ωραρίου υπεύθυνοι για την ασφαλή παραλαβή των μαθητών έξω από το χώρο του σχολείου είναι οι γονείς ή οι κηδεμόνες. Μόνο σε περίπτωση άσχημου καιρού, οι γονείς μπορούν να παραλάβουν τα παιδιά τους από τους στεγασμένους χώρους του σχολείου. Τέλος, η εξωτερική πόρτα του σχολείου παραμένει κλειστή σε όλη τη διάρκεια της λειτουργίας του σχολείου και ανοίγει μόνο με ευθύνη των εφημερευόντων ή άλλων εκπαιδευτικών.

Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου δέχονται τους γονείς των μαθητών τις πρωινές ώρες. Το σχετικό πρόγραμμα κοινοποιείται στους γονείς και κηδεμόνες. Στο τέλος κάθε τριμήνου πραγματοποιείται στο σχολείο συγκέντρωση γονέων κατά την οποία παραδίδεται ο έλεγχος προόδου και παρέχονται σ’ αυτή πληροφορίες από το διδακτικό προσωπικό για την επίδοση και συμπεριφορά των παιδιών τους.